مادام آراکس

 

⭐️  مشاهیر انزلی :

مادام آراکس؛ مادر ارمنی مهربان شهر

امروزه جوانان انزلی چی کمتر مادام را می شناسند و یا حتی او و مغازه کهنه و قدیمی اش را بخاطر می آورند. مغازه ای فوق العاده قدیمی با درب های چوبی زرد رنگ. مغازه ای که دیگر الان وجود ندارد…
بعید می دانیم که کسی از اهالی قدیمی بندر انزلی و یا کسانی که تا دهه ۶۰ به شهر باران سفر کرده اند، “مادام آراکس لیمونادیان”  و کافه منحصر به فردش را به خاطر نیاورند.
“مادام” خانمی بسیار مهربان و خوش سیما و بسیار دوست داشتنی، از مهاجرین ارمنی روسی، انقلاب اکتبر بود.
در قسمت شمالی میدان اصلی بندر انزلی، پشت کیوسک راهنمایی رانندگی، کنار داروخانه ذهابیان؛ کافه ای بود که جوانان برای صرف قهوه و ملاقات های شخصی و کاری انتخاب می کردند و گاه مادام برایشان فال قهوه می گرفت.
مغازه ای قدیمی با چند میز کوچک و صندلی های لهستانی و دستگاه لیمونادسازی آنتیکی که یادگار همسر مرحومش بود -که برای اولین بار لیموناد در این شهر تولید کرده بود-  به عنوان یکی از نمادهای این شهر، میدان اصلی را مزین می کرد.
یکی از آرزوهای جوانان آن روزگار، نشستن در کافه “مادام” بود. این کافه در هر دوره، پاتوق گروهی از جوانان انزلی چی بود.
دستگاه زیبای چند ردیفی نیمه اتوماتیک لیموناد و سودا، ساخت زمان روسیه تزاری، با رنگ های الوان، سرو قهوه ترک و گرفتن “فال قهوه” و مهربانی مادرانه “مادام” که همه او را” مامان” صدا میک ردند، دراوایل دهه” سی” پاتوق روشنفکران شهر و بخصوص توده ای ها و چند تنی از حزب ایران بود.
بعد از کودتای ۲۸ مرداد، فشار و تعقیب و بگیر و ببندهای حکومت پس از کودتا، باعث خلوتی کافه “مادام” شد.
مادام با مهر فراوان و لبخند شیرین و مادرانه برای مهمانانش، قهوه ترک بار می گذاشت و اگر خواهش می کردی که برایم فال بگیر و کف فنجان را بخوان، با اکراه قبول می کرد. مادام به شدت از خرافات نفرت داشت و فالگیری را مسخره میکرد اما برای مردم فال می گرفت!
امروزه جوانان انزلی چی کمتر مادام را می شناسند و یا حتی او و مغازه کهنه و قدیمی اش را بخاطر می آورند. مغازه ای فوق العاده قدیمی با درب های چوبی زرد رنگ. مغازه ای که دیگر الان وجود ندارد… ( انزلی چی )

.
#مشاهیر_انزلی
.
👥 فراتر از سخن ، روی کانال “موج شکن “
.

Mojshekan@

.
@Mojshekan