علیرضا سایه بان

 

⭐️  مشاهیر انزلی :

علیرضا سایه بان

یکی از افتخارات علمی بندر انزلی و استان گیلان مرحوم «علیرضا سایه بان» است. گلی نشکفته که در بهار جوانی به دست تندباد حادثه پرپر گشت. مرحوم «علیرضا سایه بان» ششم بهمن ماه سال ۱۳۵۷ در شهرستان بندر انزلی متولد شد. او قبل از رفتن به مدرسه اعداد ریاضی را می شناخت و بدان تسلط کامل داشت و آثار هوش سرشار در سیمای او هویدا بود. پنج سال و نیم از عمرش می گذشت که وارد دبستان «شهید آیت الله سعیدی» شهر هشتپر شد. از کلاس دوم ابتدایی به بعد در دبستان «شهادت» بندر انزلی به تحصیل پرداخت. این دوران را باید دوره ی شکوفا شدن استعدادهای وی دانست. در هفت سالگی وارد کلاس سوم شد و تحت تعلیم مربی و معلم باایمان و دلسوز خود خانم «پروین غمخوار نژاد» قرار گرفت.

دوران راهنمایی تحصیلی را به لحاظ داشتن هوش و استعداد سرشار طی دو سال و به صورت جهشی در مدرسه ی «نبوت» بندر انزلی سپری کرد. در دوران ابتدایی و راهنمایی نفر برگزیده ی مسابقات قرآن و نهج البلاغه، کتاب خوانی، ریاضی و علمی گیلان بود، و دو سال پیاپی به مسابقات کشوری (رامسر) دعوت شد. ضمناً تجربه ی زیادی در مقاله نویسی، شعر و خطّاطی داشت.

در سال تحصیلی ۷۱ – ۷۰ با انتخاب رشته ی ریاضی– فیزیک وارد دبیرستان شد، و چون عقیده داشت نباید صرفاً برای گرفتن نمرات درسی تلاش کرد، در طول دوره ی دبیرستان به مطالعه ده ها جلد کتاب در مورد فلسفه و عرفان و زندگی ائمه ی اطهار (ع) پرداخت و مطالعات وسیعی در زمینه ی فیزیک، ریاضی و سایر دروس انجام داد.

در سن شانزده سالگی موفق به اخذ دیپلم گشت؛ سپس در رشته ی ریاضی دانشگاه «صنعتی شریف» تهران در مقطع کارشناسی پذیرفته شد. پس از گذراندن سال اول، علاوه بر تحصیل در رشته ی ریاضی، به تحقیق و فعالیت وسیعی در رشته کامپیوتر و برنامه ریزی آن مشغول گشت، و با تشویق و عنایت ریاست محترم دانشکده، آقای «دکتر تابش»، به تدریس کامپیوتر در دانشگاه پرداخت، و در زمینه ی انتشار مقالات بین المللی در رشته ی ریاضی، طراحی و پیاده نمودن پروژه های مختلف در ارتباط با شرکتهای کامپیوتری و ترجمه کتب بین المللی در رشته ی کامپیوتر همکاری مؤثر داشت، همچنین عضو فعال مجله ریاضی دانشگاه شریف بود.

او با تمام تلاشی که برای کسب علم انجام می داد، با فروتنی و تأسف بسیار می گفت: «خیلی از جهان علم عقب مانده ام. ای کاش عمر من پر ثمرتر از این بود.» به همین منظور برای کسب دانش بیشتر و استفاده از مقالات و پروژه های رشته ریاضی و فیض بردن از محضر پربرکت اساتید محترم، به همراه تعدادی از دانشجویان آن رشته برای شرکت در سمینار ریاضی رهسپار اهواز شد؛ و درآنجا کاندیدای دریافت دکترای افتخاری سمینار گشت. اما متأسفانه در راه بازگشت از این سفر علمی به همراه چند تن از نخبگان ریاضی کشور،در سن نوزده سالگی و در سال سوم ریاضی، در تاریخ بیست و ششم اسفند ماه سال ۱۳۷۶ دعوت حق را لبیک گفت و عاشقانه به دیدار معبود شتافت. آخرین جمله ای که در دفتر یادداشت خود هنگام بازگشت نوشت این بود:
«و اکنون فهمیدم وصل من و خالق من مثل این شعر چقدر کوتاه بود.»

 

.
#مشاهیر_انزلی
.
👥 فراتر از سخن ، روی کانال “موج شکن “
.

Mojshekan@

.
@Mojshekan