۹۳۱۲۲۷_Khabar_DrSeyedZia

شاعر برجسته کشور «رویای هشتم» را واگویه‌ درددل‌ های یک شاعر به تنگ آمده امروز ایران با امام رضا(ع) دانست و گفت: اولین ابیات غزل – مثنوی بلند «رویای هشتم» با حضورم در صحن امام رضا(ع) در ذهنم شکل گرفت.

دکتر سید ضیاءالدین شفیعی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا منطقه گیلان، با بیان اینکه در میانه دهه چهل و از پدر و مادری گیلانی در مشهد متولد شده است، اظهار کرد: با تولد انقلاب اسلامی و به ضرورت فعالیت های پدر در سنگرهای تبلیغی و خدمت رسانی به مردم رحل اقامت در گیلان گزیدم و همزمان با تحصیل و در مسیر دلمشغولی ‌های اجتماعی به‌ عرصه فعالیت‌ های‌ فرهنگی و هنری قدم‌ گذاشتم.

وی گرایش خود به ادبیات را در سال های دفاع مقدس دانست و افزود:از آن‌ زمان از پنجره شعر،نثر و داستان‌ به‌ تماشای‌ جهان‌ پر هیاهوی‌ اطرافم‌ نشستم. روزنامه‌ نگاری رسمی‌ را با پذیرش‌ مسئو‌لیت سرویس‌ ادبیات‌ مقاومت‌ در روزنامه‌ «سلام»‌ آغاز کردم‌ و نخستین‌ کتابم‌ در سال ۱۳۷۲ با نام‌ «سرود مرد غریب» منتشر شد و از آن‌ پس‌ تالیفات‌ و تحریرات‌ متعددی‌ در زمینه‌ های مختلف‌ شعر، نثر، نقد و ترجمه به چاپ رسانده ام.

شاعر برجسته کشور نخستین مجموعه شعری خود تحت عنوان «شرح خواب های گمشده» در سال ۱۳۷۹ را جزو ۶ کتاب راه یافته به مرحله نهایی کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و تصریح کرد:یکی از سلسله یادداشت هایم با نام «پیشانی نوشته ها» در سومین‌ جشنواره‌ مطبوعات‌ به عنوان اثر برگزیده‌ انتخاب و یکی از کتاب هایم با نام «پشت‌ به‌ سایه‌ها و صداها» به عنوان اثر برگزیده‌ چهارمین‌ دوسالانه کتاب‌ دفاع مقدس معرفی شد.

نویسنده کتاب «گزیده ادبیات معاصر» که دارای رتبه نخست دومین دوسالانه ادبیات پایداری است، اضافه کرد: کتاب ‌«سکوت‌ آزاد است» در سومین‌ دوسالانه‌ ادبیات‌ پایداری در سال ‌۱۳۸۳ رتبه نخست‌ شعر را احراز کرد و لذا در نخستین‌ دوره‌ انتخاب‌ استانی‌ کتاب‌ های‌ دفاع‌ مقدس به عنوان‌ «مولف‌ برتر» برگزیده‌ شدم.

سید ضیاءالدین شفیعی که قریب به یک دهه پیش به خاطر نگارش دو کتاب «شب یک رویا» و «پشت به سایه ها و صداها» بزرگ ترین جایزه ادبی بعد از انقلاب، یعنی جایزه «ربع قرن دفاع مقدس» را دریافت کرده است،دریافت نشان درجه یک هنر ‌در حوزه «شعر» را یکی دیگر از واپسین توفیقات فرهنگی و ادبی خود دانست و خاطرنشان کرد:تاکنون‌ بیش از ۵۰ عنوان‌ کتاب‌ در زمینه‌های‌ مختلف‌ شعر،نثر، نقد و ترجمه‌ منتشر کرده ام‌ و تعدادی‌ نیز در دست‌ انتشار دارم.

وی کتاب های «سیب و خنجر»،«صبح‌ و سلام»،«روح و ریحان» و «خیمه و سکوت» را از جمله آثار خود با مضامین دینی، قرآنی و اهل بیت(ع) دانست و متذکر شد:کتاب «یک کاروان آهو» مجموعه‌ای کامل از سروده های فارسی با موضوع امام رضا(ع) است که در سال های بعد از انقلاب با مقدمه‌ای مفصل درباره شعر شیعی تالیف کرده ام. همچنین کتاب «رویای هشتم» یک مجموعه مستقل شعر با موضوع علی ابن موسی الرضا(ع) است که با توجه به عشق و ارادت خود نسبت به این امام همام به چاپ رسانده ام.

خالق مجموعه شعر «رویای هشتم» که شامل مجموعه سروده هایی در وصف حضرت ثامن الائمه(ع) است،درباره تاثیر فرهنگ منور رضوی بر تراوشات منظوم خویش،گفت:سال ها قبل و در میانه دهه هشتاد پس از چند سال وقفه، توفیقی دست داد و به مشهد برگشتم و به دیدار امام هشتم(ع) رفتم. اندوهی عمیق از آن چه در سرزمینم می گذشت به ویژه نابسامانی‌ های دینی،اجتماعی و سیاسی روحم را آزرده بود و لذا در جستجوی چشم و گوشی محرم بودم تا بی‌ پروا و زلال درد دل کنم:

می آمد از چهار جهت‌ سمت‌ کوفه، اسب

پیچیده‌ بود بوی‌ خیانت، علوفه، اسب

پیچیده‌ بود بوی‌ خیانت‌ میان‌ شهر

شمشیرهای‌ هرزه رنگین‌ زبان‌ شهر

در دل‌ برای‌ قدرت‌ و غوغا نفس ‌زدن

بر لب‌ برای‌ حضرت‌ مولا نفس‌ زدن

یعنی‌ درست‌ مثل‌ همین‌ شهر ما شدن

گاهی‌ به‌ هم‌ رسیدن‌ و گاهی جدا شدن

بر لب‌ خدا خدا و به‌ دل‌ مثل‌ بولهب

قرآن‌ به‌ دوش‌ بردن‌ و حماله ‌الحطب

وی با بیان اینکه اولین ابیات غزل – مثنوی بلند «رویای هشتم»با حضورم در صحن امام رضا(ع) در ذهنم شکل گرفت، ادامه داد: بعدها هم ۲۰ دوبیتی و رباعی در حال و هوای گفتگو با ثامن الائمه(ع) سروده شد که در کنار چند غزل دیگر در همین فضا، کنار هم قرار گرفت و این کتاب متولد شد.

شفیعی «رویای هشتم»را واگویه‌ درددل‌ های یک شاعر به تنگ آمده امروز ایران با امام رضا(ع) دانست و خاطرنشان کرد: همه پناهگاه ‌های بشری خواه معنوی و خواه غیر آن،لبریز از احوالات بی ‌شایبه انسان ها هستند، زیرا وقتی انسان به پناهگاه روی می‌آورد که به شدت آسیب‌ پذیر و شکننده شده باشد.

وی با بیان اینکه فرهنگ رضوی در بسیاری از آثار شعرا و غزل سرایان فارسی زبان که دل در گرو اهل بیت(ع) دارند متجلی است،تاکید کرد:وجود حرم مطهر و نورانی امام هشتم(ع)در مشهدالرضا را باید به منزله پناهگاهی برای علاقه‌مندان آن بزرگوار دانست. البته برای ورود به این مکان مقدس باید آداب زیارت را بجا آورد.

ادیب برجسته کشور صداقت، بی پیرایگی و پرهیز از دروغ را از جمله مهمترین آداب زیارت دانست و بیان کرد:در کتاب «رویای هشتم» صریح‌ ترین دغدغه هایم را با امام رئوف در میان گذاشته ام و خوشحالم که این صداقت به مخاطبان کتاب هم منتقل شده و آن طور که شنیده‌ام با استقبال خوبی مواجه بوده و بارها تجدید چاپ شده است.