تالاب-دوخان__۲

با توجه به افق پهن زیست محیطی گیلان و باریک بینی متولیان و دکان بسته ی متخلفان و خائنان به خاک و آب و هوا و امن و امان بودن شرایط، بلاشک محیط زیست استان گیلان خدمات مهم و ارزنده ای در کارنامه خود دارد و مستحق همه گونه نوازش است اما اخبار اخیره در جراید، اظهارات دور از منطق عده ای را مبنی بر احداث سد لاسک منتشر نموده است که من حیث المجموع از ظهورات این درد که وبایی شده و به جان تالاب انزلی افتاده است بلعیدن و عدم تخصیص حداقل نیاز آبی تالاب انزلی در بالادست، روی رودخانه ی امام زاده ابراهیم است که به سرعت این تالاب بین المللی را به ورطه نابودی ابدی  می کشاند.
با این آبگیری در بالادست نه تنها حیات تالاب بلکه تعدادی از روستاهای زیرمجموعه و هکتارها شمشاد ممنوع القطع و جمعیتی از جنگل های هیرکانی را در معرض خطر جدی و کم آبی و خشکسالی قرار می دهند.
حالا سوال این است که آیا مسلمانی پیدا می شود که موجز و مختصر بگوید این ها چرا همچو می کنند؟
چگونه باور کنیم که در پس و پشت احداث سد لاسک ارزیابی های زیست محیطی با نتایج دستوری و از پیش تعیین شده قرار نداشته است و اجازه قطع شاهرگ حیاتی تالابی صادر گردیده که هم اکنون نیز از شدت باورنکردنیِ افت سطح آب رو به نابودی است؟
یعنی باور نکنیم این هم یک بلای خانمان سوز و شکست فاحشی دیگر در صنعت سد سازی خواهد بود که از امراض مهلک محیط زیست ایران شده است؟!

تو که مرهم نه ای زخم دلم را
نمک پاش دل ریشم چرایی

شاید قرار است تا در سکوت خفه کننده مجامع علمی و نظارتی استان و کشور، فاجعه موج شکن های انزلی که در خروجی تالاب موجبات فرود آخرین ضربه ها بر ریشه تکیده تالاب بین المللی انزلی را فراهم نمود هم اکنون در سرشاخه ها با احداث سد لاسک تکرار شود؟!

سکوت تا کی؟ غلط کاری تا کی؟ تضعیف و تخریب محیط زیست با توجیه توسعه تا کی؟ صاحبان همت کجایند؟ مردان برنا کجایند؟ تا کی باید برای ساختن یک بنا و توجیه توسعه، محیط زیست را به فنا بدهیم؟ وعده ها و نویدهای کاذب و مخرب تا کی؟
انصاف و مروت تان کجا رفته؟
علی ای حال با توجه به هشدارهای فعالان و کارشناسان محیط زیست نه تنها سد لاسک علاج درد نیست بلکه علت العلل مرگ تالاب و بخشی از محیط زیست خواهد بود و به خودی خود یک بحران است.

#تالاب_دوخان
#تالاب_بین_المللی_انزلی