رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان گفت: حل مشکلات زیست محیطی در کشور باید فرابخشی پیش برود.

دکتر جمالزاد

دکتر فریبرز جمالزاد در نهمین نشست تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی کشور که در سالن اجتماعات اداره کل محیط زیست گیلان برگزار شد، گفت: در اجرای فعالیت های بین بخشی تا به امروز جوشش هایی از بالا به پایین داشتیم.

وی با بیان اینکه انجام فعالیت های بین بخشی به جای فعالیت های فرابخشی فرصت های زیادی را از ما گرفت، افزود: فرصت سوزی‌ها موجب شد که امروز زمزمه وزارتخانه‌ای شدن سازمان محیط زیست به گوش برسد.

جمالزاد ادامه داد: فعالیت‌های بین بخشی که در پنج برنامه گذشته اجرا شدند، موفق نبودند. همه می دانیم کار بین بخشی در حوزه محیط زیست متحمل هزینه و زمان هستند.ضمن اینکه موفقیت نتیجه فعالیتهای بین بخشی هم با اما و اگر مواجه است. امیدواریم مجددا شاهد فرصت سوزی ها نباشیم.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان افزود: باید صدای حل مشکلات زیست محیطی شنیده شود. حل مشکلات محیط زیستی در کشور باید فرا بخشی پیش برود.

وی در خصوص اقدامات لازم برای حفاظت از تالابهای استان، اظهار کرد: در تالاب های گیلان نمی توان به صورت جزیره ای و فارغ از فعالیت های فرا بخشی اقدام شود. نکته اساسی این است که محیط زیست به لحاظ بودجه ای سهم ایده آل خود را دریافت نمی کند.بارها دکتر کلانتری رییس سازمان محیط زیست کشور اعلام کرد که بودجه محیط زیست بودجه مناسبی نیست.پیشنهاد دارم دنبال این واژگان کلیدی باشیم. همه می دانیم واقعا قیمت یک متر مکعب آب، خاک و هوای پاک چقدر است. آیا واقعا هزینه محیط زیست در این کشور پرداخت می شود؟

جمالزاد تصریح کرد: کارها به قدری زیاد است که سازمان محیط زیست مجبور شده تا کنترل آلودگی را فراموش کند، زیرا آنقدر آلودگی وجود دارد، که به ناچار باید به فکر حذف آلودگی باشند.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان خاطرنشان کرد: باید یاد بگیریم ذینفعان محلی را در احیای این تالاب مشارکت دهیم و به خواسته هایشان توجه کنیم. با انجام چنین اقداماتی شاهد بهبود وضعیت تالاب انزلی خواهیم بود.

جمالزاد اضافه کرد: خوشبختانه نگاه به محیط زیست تغییر کرده است و نیاز است NGO ها نوع مطالبات متفاوت‌تری داشته باشند.باید مطالبات را به سمت بالاتری ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه گیلان از استانهای ساحلی است، گفت: اما هنوز نقشه آمایش آن آماده نیست در صورتی که وجود پهنه‌بندی آمایش سرزمین می‌توانست در اجرای فعالیت‌های بین بخشی جهت حفظ محیط زیست موثرتر واقع شود.