امام‌جمعه بندر انزلی با بیان اینکه با تخریب محیط‌زیست نمی‌توان به توسعه دست پیدا کرد گفت: احداث سد لاسک سبب تخریب بیشتر تالاب انزلی می‌شود.

به گزارش موج شکن انزلی و به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالجواد شمس‌الدین در آئین خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان اظهار کرد: امیرالمؤمنین (ع) مؤمنان را به رعایت تقوا در برابر مردم و رعایت تقوا در برابر محیطی که در آن زندگی می‌کند دعوت کرده است.

وی با اشاره به فرارسیدن سالروز حادثه دردناک کشتی سانچی گفت: بنا به فرموده مقام معظم رهبری جان‌باختگان حادثه کشتی سانچی شهید خدمت هستند و ما نیز مجدداً این حادثه را تسلیت عرض می‌کنیم.

امام‌جمعه بندر انزلی با اشاره به نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام در استحکام نظام اسلامی افزود: جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام باید به‌خوبی تبیین شود.

شمس‌الدین با اشاره به انتصاب آیت‌الله آملی لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: امیدواریم این انتصاب برای ملت ایران مبارک و منشأ خدمات فراوان باشد.

وی با اشاره به فرارسیدن سالروز ۱۹ دی و قیام مردم قم بعد از انتشار مقاله توهین‌آمیز علیه امام راحل و مرجعیت گفت: حادثه ۱۹ دی مبدأ شروع قیام‌های انقلاب اسلامی بود.

امام‌جمعه بندر انزلی حادثه ۱۹ دی را حادثه‌ای مهم دانست و تصریح کرد: یکی از درس‌هایی که قیام ۱۹ دی دارد این است که مردم به‌موقع وارد صحنه شدند و مانع توطئه علیه روحانیت و مرجعیت شدند.

شمس‌الدین با اعلام اینکه فتنه ۸۸ حدود هشت ماه طول کشید تا برخی افراد اعم از خواص و عوام به توطئه دشمن پی بردند افزود: امروز عموم ملت ایران به‌ویژه مسؤولین باید به هشدار مقام معظم رهبری پیرامون فتنه ۹۸ دقت و توجه داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه امروز دشمن در تلاش است جایگاه روحانیت و ولایت‌فقیه در جامعه را خدشه‌دار کند گفت: دشمن تمام ظرفیت خود را به کار گرفته تا تمام نقاط ضعف کشور را به رهبری منتسب کند.

امام‌جمعه بندر انزلی استقامت، پایداری و مقابله با دشمن را یکی از شروط تحقق اهداف جمهوری اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: حضور به‌موقع مردم در قیام ۱۹ دی و ایستادگی آن‌ها حکومت طاغوت را از بین برد و حکومتی با عنوان مردم‌سالاری دینی ایجاد کرد.

شمس‌الدین با بیان اینکه بنا به فرموده حضرت علی (ع) مسئولان باید نسبت به اقداماتشان پاسخگو باشند اظهار کرد: یکی از مصادیق پاسخگویی مسؤولین، اقداماتشان در حوزه محیط‌زیست است.

وی با تأکید بر لزوم حفظ و حراست مسؤولین استان گیلان و شهرستان بندر انزلی از تالاب انزلی افزود: برخی افراد علی‌رغم صحبت‌هایشان هیچ حمایتی از تالاب انزلی نمی‌کنند.

امام‌جمعه بندر انزلی با انتقاد از تلاش‌های برخی افراد برای ساخت سد لاسک تصریح کرد: برخی افراد در مسیر احداث سد لاسک به دنبال منافع شخصی هستند و باید به این نکته اشاره کرد که با تخریب محیط‌زیست نمی‌توان به توسعه دست پیدا کرد.

شمس‌الدین حضور شرکت ژاپنی جایکا در بندر انزلی را در طی مدت حضورش بی‌فایده دانست و افزود: وجود این شرکت هیچ منفعتی در این مدت برای تالاب نداشته است.

وی گفت: مسئولانی که به دنبال مقابله با رانت‌خواری هستند بدانند که مردم از اقدامات آن‌ها حمایت خواهند کرد و در صورت نیاز نیز آتش به اختیار با رانت‌خواران مقابله می‌کنند.