shafii 

سیدضیاءالدین شفیعی، برای ادبیات‌دوستان و شعرخوانان نام شناخته‌شده و آشنا‌یی‌ست. او در میانه‌ی‌ دهه‌ی‌ چهل‌ در مشهد متولد شد، با تولد انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ عرصه‌ی‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ هنری‌ قدم‌ گذاشت. در سال‌های‌ دفاع‌ مقدس‌ به‌ ادبیات‌ گرایش‌ پیدا کرد‌ و از آن‌ پس‌ از پنجره‌ی‌ شعر، نثر و داستان‌ به‌ تماشای‌ جهان‌ پر هیاهوی‌ اطراف‌ نشست.

روزنامه‌ نگاری ِ رسمی‌ را با پذیرش‌ مسئو‌لیت‌ سرویس‌ ادبیات‌ مقاومت‌ در روزنامه‌ی‌ «سلام»‌ و سپس ستونی با عنوان «کتیبه‌ی زخم» آغاز کرد‌ و نخستین‌ کتابش‌ در سال ‌1372 با نام‌ «سرود مرد غریب» منتشر شد. کتاب «پشت‌ به‌ سایه‌ها و صداها»ی او اثر برگزیده‌ی‌ چهارمین‌ دوره‌ی‌ انتخاب‌ دوسالانه‌ی‌ کتاب‌ دفاع‌ مقدس‌ شد. نخستین‌ مجموعه‌ شعر سیدضیاءالدین شفیعی‌ با نام‌ «شرح‌ خواب‌های‌ گمشده» در سال ‌1379 جزء شش‌ کتاب‌ مرحله‌ی‌ پایانی‌ انتخاب‌ کتاب‌ سال‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ بود. هم‌چنین کتاب‌ منتخب‌ شعرهای او‌ که‌ یکی‌ از کتاب‌های‌ «گزیده‌ی‌ ادبیات‌ معاصر» است،‌ در دومین‌ دوسالانه‌ی‌ ادبیات‌ پایداری، رتبه‌ی‌ نخست‌ و کتاب ‌«سکوت‌ آزاد است» او در سومین‌ دو سالانه‌ی‌ ادبیات‌ پایداری‌ سال ‌1383 رتبه‌ی‌ نخست‌ شعر را احراز کردند.

سیدضیاءالدین شفیعی هم‌چنین، در نخستین‌ دوره‌ی‌ انتخاب‌ بهترین‌ کتاب‌های‌ دفاع‌ مقدس استان به‌ خاطر مجموعه‌ی‌ آثارش، به‌ عنوان‌ «مولف‌ برتر» برگزیده‌ شد‌. تاکنون تالیفات‌ و تحریرات‌ متعددی‌ در زمینه‌های‌ مختلف‌ شعر، نثر، نقد، و ترجمه‌ از این‌ قلم‌ به‌ چاپ‌ رسیده‌است‌ که از آن جمله‌اند:
سرود مرد غریب: سوگ‌نامه‌ای‌ در بزرگداشت‌ زنده‌یاد سلمان‌ هراتی‌
انار: مجموعه‌ای‌ مشتمل‌ بر شش‌ داستان‌ کوتاه‌
پشت‌ به‌ سایه‌ها و صداها: مجموعه‌ی‌ نثر، مشتمل‌ برحدود پنجاه یادداشت‌ شاعرانه‌
بر گونه‌های‌ ماه‌: مجموعه‌ی‌ شعر نوجوان‌
سرخ‌رویان‌ زمین‌: برگزیده‌ای از داستان‌های‌ نویسندگان‌ طلبه‌
گنج‌ نهان: جشن‌نامه‌ای‌ در بزرگداشت‌ علامه‌ حسن‌ زاده‌ آملی‌
افکار و اندیشه‌های‌ سید جمال‌ الدین‌: برگردان‌ به‌ فارسی‌ از سریل‌ نوشته‌ی‌ حق‌نظر نظرُف
گزیده‌ی‌ ادبیات‌ معاصر شماره‌ی‌97 شعر: گزیده‌ای‌ از شعرهای‌ سال‌های‌ 72-1364
شب یک رویا: مجموعه‌ی نثرهای ادبی در زمینه‌ی ادبیات مقاومت

  از مهترین آثار بدیل استاد سید ضیاء الدین شفیعی ، چهار عنصر بیدل است ، تألیف این کتاب ده سال زمان برده است هدف از نگارش آن آشنایی بیشتر مخاطبان با لایه‌های درونی شعر بیدل است. 

در «چهار عنصر بیدل» سعی شده این اثر به رسم الخط امروز فارسی بازنویسی شود که فارسی زبانان بتوانند به راحتی این کتاب را بخوانند.

نکته جالب توجه سخنرانی استاد شفیعی در مراسم رونمایی از این کتاب است که در بخشی از آن گفته : 

بارها در این جلسه چشم‌های من خیس شد که مردان بزرگی که صدایشان،‌  نفسشان و حضورشان برای من مغتنم است،‌ این اثر را نواختند‌، خیلی خوشحالم که این کتاب رونمایی شد . وقتی حجت‌الاسلام زم پشت تریبون آمد،‌ گفتم روزی من نوشتم که این سرزمین فروریخته ایران نیاز به مردان بزرگی دارد،‌  یکی از کسانی که می‌تواند این فرهنگ بلند ایران زمین را بازگرداند،‌  زم است.

وی افزود:‌ من سال ۶۴ با دو عصا و پایی که در کربلای ۵ از ۱۵ نقطه دچار شکستگی شده بود،‌ به حوزه آمدم،‌ اما کسی از من نپرسید که به کدام جبهه تعلق داری؟ اعتقاداتت چیست؟ پدر و مادرت کیستند؟ و…

شفیعی تصریح کرد:  همه بزرگانی که با ادبیات سروکار دارند می‌دانند سراغ سبک هندی رفتن کار بسیار دشواری است و همچون خنجر کشیدن بر خود است. در چنین شرایطی رفتن به سمت نثر که دشوارتر از شعر است به مانند زدن به دریایی بدون تکیه‌گاه است. در طول این ۱۰ سال که ۴ عنصر بیدل را به رسم‌الخط فارسی امروز برگرداندم ۳ مرتبه رسم‌الخط رسمی ایران تغییر کرد. تاب آوردن در تمام این تلاطم‌ها بخشی از اتفاقی بودکه در طول این مسیر ۱۰ ساله رخ داد.

وی افزود: پس از رخدادهای سیاسی سال ۵۷  و پیروزی انقلاب بسیاری از دیوارها فرو ریخت. در همین هیاهو شعر سبک هندی از عسرت درآمد و شاعران نسبت به آن متوجه شدند و در اختیار جوان بی‌ملاحظه‌ای چون من قرار گرفت. ۱۰ سال در محضر استاد معلم زانو زدم و آموختم اگرچه کم آموختم. درست که در همین هیاهو که هر کس تکه‌ای از ماه را در جیب خود پنهان می‌کرد سعی کردم رمز و رازی از ۴ عنصر را کشف کنم. من نخستین بار نام بیدل را از سیدمحمد عباس کهن که نخستین پایان‌نامه آکادمیک در این زمینه را تالیف کرده شنیدم. هم او بود که در خانه فروریخته جلال در اسالم اتراق ۳ روزه کرد و تدور سبک هندی را برای ما گفت.

شفیعی با بیان این مطلب که آنان که بیشتر در ویترین نام‌ها قرار دارند تهی‌تر هستند از سیدحسن حسینی، یوسف‌علی میرشکاک، امیری اسفندقه، محمدکاظم کاظمی به عنوان شاعران نام برد که در طول این ۱۰ سال وی را یاری کرده‌اند.

این شاعر با بیان اینکه من از آغاز دلبسته نثربودم و شعر برای من شرافتی بر نثر ندارد گفت: ۴ عنصر بیدل پنجاه‌ودومین کار من است و در میان این آثار نثر جایگاه ویژه‌ای دارد. نثر شخصیت تعریف‌داری نسبت به شعر دارد ؛ از این رو بیشتر دلبسته آن هستم.

وی خواستار قرار گرفتن ۴ عنصر در خلوت خانه‌های اهالی ادب شد و گفت: زمانی که ۴ عنصر را مطالعه می‌کنیم جز تحسین بی‌حد و حصر بیدل کار دیگری نمی‌توان کرد. ما با انرژی هسته‌ای در جهان نمی توانیم افتخار کنیم اما ادبیات می‌تواند موجب افتخار ما باشد چرا که نه قابل مصادره کردن است و نه پنهان می‌شود.

 

 

 

غزل آتش ازسید ضیاء الدین شفیعی

خونی چکید و حنجره ی خاک جان گرفت
بغضی شکست و دامن هفت آسمان گرفت

آبی که دستبوس عطش بود شعله زد
آتش، سراغ خیمه ی رنگین کمان گرفت

ابری برای گریه نیامد ولی زسنگ
خون، غنچه غنچه خاک تو را در میان گرفت

” اسبی ز سمت علقمه آمد” دگر بس است
تیری امام آینه ها را نشان گرفت

مانده است در حکایت این سوگ، شعر من
چندان که جسم سوخت و آتش به جان گرفت

از آخرین شراره چنین می رسد به گوش:
باید تقاص عافیت از کوفیان گرفت